Akşehir Kaymakamlığı

1 - 10 Temmuz Nasrettin Hoca Şenlikleri

E-posta Yazdır PDF

                                                Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

Tarihin sayfalarına bakıldığında, bazı isimlerin yüzyıllar geçse bile hafızalardan silinemediği görülür. Öyle ki bu isimler, yaptıkları ve ürettikleri her şeyle akıllarda canlanırlar. Çünkü onlar topluma mal olmuş şahsiyetlerdir. Zengin kültür okyanusunda o toplumun içinde kendilerine seçkin bir yer edinerek, ebediliklerini ilan etmişlerdir.

Bu değerli şahsiyetlerin içinde, bazıları ulusal kimliklerinden de sıyrılıp, bütün insanlığın tanıdığı evrensel bir kimlik edinmişlerdir..


İşte bu ender şahsiyetlerden biri de ünlü gül-düşün ustası Nasreddin Hoca’dır. 700 Yıllık zaman diliminde geçmiş ve gelecek kuşakları birbiriyle kaynaştıran, kıvrak zekasıyla, güldürürken düşündüren, fıkraları ile göle çaldığı umut mayası, eşeği, kavuğu ve cübbesiyle içimizden biridir “O.” Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar; tüm insanlığa dostluk, barış ve hoşgörü mesajları ileterek, yüz milyonlarca kişinin yüreğinde ve zihninde özel bir yer edinmeyi başarmıştır.


Nasreddin Hoca’nın torunları olan bizlerse yıllardır, Gülmece Başkenti Akşehir’den seslenerek, uluslararası boyutta onun adına yaraşır bir şenlik gerçekleştiriyoruz.
Her yıl yeni nefesler alarak, yeni yeni köprüler kurarak ilerliyoruz. Geçmişe dönük aynanın bize yansıttıklarından, olumlu sonuçlar çıkararak devam ediyoruz yolculuğumuza.
Bu amaçla her yıl; Nasreddin Hoca felsefesini daha iyi özümseyerek ve anlayarak dopdolu bir şenlik yaşatmak için, içimizdeki amatör ruh ve profesyonel anlayışla var gücümüzle çalışıyoruz. Gelişerek ve paylaşarak güzel ve kalıcı projelere imza atabileceğimizin farkındayız.


Bu hazırladığımız kitapçıkta, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Nasreddin Hoca Şenliklerinin etkinliklerinden kesitler sunmaya çalıştık. Dolu dolu geçen bir şenliğin, bıraktığı izleri yansıtmak istedik.


Bu yıl, 5-10 Temmuz 2005 tarihleri arasında düzenlenecek olan “46.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği” için yapılan ön çalışmalar, şenliğin geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da bir üst boyuta taşınacağının işaretlerini veriyor.


Tarihte böylesine iz bırakan halk filozofu, devrinin ilim adamı olarak gönüllerde 700 yıldır yaşayan Nasreddin Hoca’yı anma etkinliklerinde yer almanız için bize içten ve sıcacık dost elinizi uzatmanız yeterli olacaktır!


Bu güne kadar sesimize ses katan duyarlılığınızın, “46. Uluslararası Akşehir Nasreddin
Hoca Şenliği”nde de süreceğini umuyor, dünya ölçeğinde bir festival düzeyine ulaşmanın paylaşımcı bir anlayışla gerçekleşebileceğine inanıyoruz.

 

DEVAM EDEN YATIRIMLARIMIZ VE PROJELERİMİZ

YATIRIMLAR

    YAPIMI DEVAM EDEN KAMU YATIRIMLARI


devamını okumak için tıklayınız...

2. proje

    Akşehir Gençlik Merkezi Yapımı


devamını okumak için tıklayınız...
01